16 липня Одеський регіональний офіс Програми "U-LEAD з Європою" провів "віртуальний" День відкритих дверей для…
Чому село Лиман визнали центром майбутньої громади у Татарбунарському районі, а селу Приморське відмовили
Останнім часом мені як керівнику Офісу реформ почали надходити телефонні дзвінки від поважних людей, які народилися та виросли у с. Приморське Татарбунарського району (але зараз там не живуть) із запитаннями: «Як це так? Чому курортне село Приморське не визначили центром майбутньої громади?», «Ми обурені, люди проти такого рішення!». А на днях надійшов лист від голови Приморської сільської ради, де він категорично не погоджується з прийняттям рішення обласної спільної робочої групи з доопрацювання перспективного плану про визначення центром громади с. Лиман.
Отже, спробую, використовуючи винятково наявні факти, пояснити, чому обрано було село Лиман, а не Приморське.
6 липня на засіданні спільної робочої групи з питань децентралізації та доопрацювання перспективного плану формування громад в Одеській області заслуховували представників Татарбунарського району щодо створення об’єднаних територіальних громад. На теперішній час на території району вже рік, хоч і не в повному форматі, функціонує Тузлівська ОТГ, і тому обласна робоча група чекала від представників влади району погляди на майбутню конфігурацію – залишити у перспективному плані 2 громади (Тузлівську та Татарбунарську) чи створити ще одну.

Карта Татарбунарського району з відміченими спірними селами та контурами запропонованої громади
На засіданні робочої групи були присутні представники Лиманської та Приморської сільських рад, які засвідчили бажання створити об’єднану громаду у окреслених контурах, але не можуть визначитися з центром майбутньої громади. За поданими на розгляд робочої групи паспортами громад обидва населені пункти практично є рівнозначними за переліком об’єктів інфраструктури, зокрема, тих, де у майбутньому можна розмістити органи влади громади та ті, які надаватимуть державні послуги. Водночас, стан цих приміщень повинен бути таким, щоб новоутворена громада не вкладала суттєвих коштів у відновлення наявних об’єктів, а зосередилася на реалізації нагальних інфраструктурних проектів. Саме тому на засіданні спільної робочої групи було вирішено здійснити виїзд до зазначених вище сільських рад і на місті розібратися з ситуацією. На моє питання: «Якщо ви не можете визначитися з центром, то чи погоджуєтеся ви з тим, щоб це вирішили члени робочої групи?» – була надана позитивна відповідь від представників обох сільських рад. Обидві громади надали інформацію про стан наявних приміщень, де переважно фігурувала потреба у їх винятково косметичному ремонті.
1 серпня члени спільної робочої групи (Молодожен Ю. Б., Демченко В.Г.), експерт Офісу реформ Гуненкова О.В. та експерт з комунікацій Асоціації міст України Генова Є.Д. відвідали спірні сільські ради Татарбунарського району. Для участі у цьому процесі було запрошено депутата обласної ради Трифона Антова, який люб’язно погодився взяти участь і супроводжував нас упродовж всього візиту по району.
Першою за маршрутом була Лиманська сільська рада. Без зайвих слів надаємо фото приміщень, заявлених у паспорті. Нагадую, ми дивилися всі об’єкти (школи, ФАПи, амбулаторії, дитячі садочки), але особливо уважно ті, в яких розміщуватимуться органи влади новоствореної ОТГ і де був заявлений косметичний ремонт.




Вул. Леніна, 47 а. Приміщення Лиманської сільської ради
Загальний огляд приміщень, заявлених під розташування органів влади в Лиманській сільській раді, підтвердився і ми переїхали до Приморської сільської ради.


Вул. Перемоги, 64 а. Сучасне приміщення Приморської сільської ради
Потім ми вирішили подивитися приміщення, де після об’єднання передбачалося розмістити представників органів державної служби (пенсійників, казначеїв тощо) за адресою: вул. Свердлова, 81 б. Ці приміщення дісталися місцевій владі у спадщину від колгоспу «Светлий путь».




Ці приміщення в паспорті заявлені під косметичний ремонт!!!
Тобто, чималі гроші з бюджету підуть не на розвиток громади, а спочатку на капітальний ремонт, або навіть реконструкцію приміщень для влади! І де логіка ефективного господарювання?
І ще, не змогла утриматися. Особливо вразив той факт, коли Приморська сільська рада збиралася поміняти вікна у дитячому садочку на пластикові, вставляючи їх у глиняні стіни споруди, яка знаходиться майже в аварійному стані. На запитання: «Чи не ефективніше перевести дитячий садочок до школи і створити НВК, де діти отримали б більш гарні умови?» – місцевий депутат з гордістю відповів: «Це наші діти і нам видніше, де їм краще!».
Якщо у когось ще виникнуть сумніви щодо об’єктивності рішення спільної робочої групи про визначення центру майбутньої ОТГ в с. Лиман, рекомендую особисто з’їздити і переконатися.

