skip to Main Content

Чому село Лиман визнали центром майбутньої громади у Татарбунарському районі, а селу Приморське відмовили

Останнім часом мені як керівнику Офісу реформ почали надходити телефонні дзвінки від поважних людей, які народилися та виросли у с. Приморське Татарбунарського району (але зараз там не живуть) із запитаннями: «Як це так? Чому курортне село Приморське не визначили центром майбутньої громади?», «Ми обурені, люди проти такого рішення!». А на днях надійшов лист від  голови Приморської сільської ради, де він категорично не погоджується з прийняттям рішення обласної спільної робочої групи з доопрацювання перспективного плану  про визначення центром громади с. Лиман.

Отже, спробую, використовуючи винятково наявні факти, пояснити, чому обрано було село Лиман,  а не Приморське.

6 липня на засіданні спільної робочої групи з питань децентралізації та доопрацювання перспективного плану формування громад в Одеській області заслуховували представників Татарбунарського району щодо створення об’єднаних територіальних  громад. На теперішній час на території району вже рік, хоч і не в повному форматі,  функціонує Тузлівська ОТГ, і тому обласна робоча група чекала від представників влади району погляди на майбутню конфігурацію – залишити у перспективному плані 2 громади (Тузлівську та Татарбунарську) чи створити ще одну.

12

Карта Татарбунарського району з відміченими спірними селами та контурами запропонованої громади

 

На засіданні робочої групи були присутні представники Лиманської та Приморської сільських рад, які засвідчили бажання створити об’єднану громаду у окреслених контурах, але не можуть визначитися з центром майбутньої громади. За поданими на розгляд робочої групи паспортами громад обидва населені пункти практично є рівнозначними за переліком об’єктів інфраструктури, зокрема, тих, де у майбутньому можна розмістити органи влади громади та ті, які надаватимуть державні послуги. Водночас, стан цих приміщень повинен бути таким, щоб новоутворена громада не вкладала суттєвих коштів у відновлення наявних об’єктів, а зосередилася на реалізації нагальних інфраструктурних проектів. Саме тому на засіданні спільної робочої групи було вирішено здійснити виїзд до зазначених вище сільських рад і на місті розібратися з ситуацією. На моє питання:  «Якщо ви не можете визначитися з центром, то чи  погоджуєтеся ви з тим, щоб це вирішили члени робочої групи?» – була надана позитивна відповідь від представників обох сільських рад. Обидві громади надали інформацію про стан наявних приміщень, де переважно фігурувала потреба у їх винятково косметичному ремонті.

1 серпня  члени спільної робочої групи (Молодожен Ю. Б., Демченко В.Г.),  експерт Офісу реформ Гуненкова О.В. та експерт з комунікацій Асоціації міст України Генова Є.Д. відвідали спірні сільські ради Татарбунарського району. Для  участі у цьому  процесі було запрошено депутата обласної ради Трифона Антова, який люб’язно погодився взяти участь і супроводжував нас упродовж всього візиту по району.

Першою за маршрутом була Лиманська сільська рада. Без зайвих слів надаємо фото приміщень, заявлених у паспорті. Нагадую, ми дивилися всі об’єкти (школи, ФАПи, амбулаторії, дитячі садочки), але особливо уважно ті, в яких розміщуватимуться органи влади новоствореної ОТГ і де був заявлений косметичний ремонт.

1

2

3

4

Вул. Леніна, 47 а. Приміщення Лиманської сільської ради

 

Загальний огляд  приміщень, заявлених під розташування органів влади в Лиманській сільській раді,  підтвердився і ми переїхали до Приморської сільської ради.

5

6

Вул.  Перемоги, 64 а. Сучасне приміщення Приморської сільської ради

Потім ми вирішили подивитися приміщення, де після об’єднання передбачалося розмістити представників органів державної служби (пенсійників, казначеїв тощо) за адресою:  вул. Свердлова, 81 б. Ці приміщення дісталися місцевій владі  у спадщину від колгоспу «Светлий путь».

7

8

9

10

Ці приміщення в паспорті заявлені під косметичний ремонт!!!

Тобто, чималі гроші з бюджету підуть не на розвиток громади, а спочатку на капітальний ремонт, або навіть реконструкцію приміщень для влади! І де логіка ефективного господарювання?

І ще, не змогла утриматися. Особливо вразив той факт, коли Приморська сільська рада збиралася поміняти вікна у дитячому садочку на пластикові, вставляючи їх у глиняні стіни споруди, яка знаходиться майже в аварійному стані. На запитання: «Чи не ефективніше перевести дитячий садочок до школи і створити НВК, де діти отримали б більш гарні умови?» – місцевий депутат з гордістю  відповів: «Це наші діти і нам видніше, де їм краще!».

Якщо у когось ще виникнуть сумніви щодо об’єктивності рішення спільної робочої групи про визначення центру майбутньої ОТГ в с. Лиман,  рекомендую особисто з’їздити і переконатися.

 

 

 

Back To Top