skip to Main Content

Чи вигідно селам об’єднуватися з містами?

Нещодавно Президент України підписав Закон  України «Про внесення змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення». Закон максимально простий – визнає міста обласного значення спроможними об’єднаними територіальними громадами, що дозволить навколишнім територіальним громадам добровільно приєднатися до міст.

Що зміниться для Одещини? Спробуємо розглянути реальний стан справ.

Коли у 2015 році розпочалася активна фаза добровільного об’єднання громад, серед восьми новостворених громад області лише дві сформувалися навколо міст районного значення  – Балти та Біляївки. Водночас незабаром ці міста отримали статус міст обласного значення, розпочавши цю процедуру ще до створення ОТГ. Таким чином ми сьогодні маємо лише два міста обласного значення,  які стали центрами ОТГ шляхом процесу об’єднання в громаду.

Однак, повертаючись до подій недавнього минулого, більшість цікавить питання: чи була ініціатива від міст обласного значення створити громади і чи є у них шанс зробити це зараз? Нагадаємо, що в Одеській області наразі з 19 міст дев’ять – міста обласного значення. Зокрема на півночі області: Подільськ, Балта, в центральній частині  – Одеса, Чорноморськ, Южне, Теплодар, Біляївка, на півдні – Білгород-Дністровський, Ізмаїл. У 2015 році майже всі міста спробували розпочати процес об’єднання, зокрема були зустрічі міських голів з головами сільських, селищних рад, під час яких обговорювалося питання утворення об’єднаних громад. Враховуючи загальне негативне ставлення більшості органів місцевого самоврядування у ті часи, майже всі сільські (селищні)  ради відмовили містам у створенні ОТГ. Головним побоюванням було те, що сільські ради матимуть мале представництво депутатів у складі ради об’єднаної громади і тому не зможуть вплинути на прийняття рішень, оскільки більшість буде представлена міськими депутатами. У роль старост як членів виконавчих комітетів ніхто не вірив взагалі. Хтось не сприймав особистість міського голови, хтось зазначав, що якщо зараз околицям великих міст не приділяється увага, то після об’єднання це так і залишиться. Думку місцевих жителів, які здебільшого користуються міською інфраструктурою та працюють у місті, ніхто не запитував. Навпаки, створювалися міфи про те, що одразу здорожчає комуналка, у людей відберуть землю, а окремі «міфотворці»  залякували тим, що міські голови не будуть виплачувати пенсії!

За моделями, яка розробляла Одеська обласна держана адміністрація у 2015-2016 роках, згідно з Методикою формування спроможних громад, міста обласного значення мали стати центрами майбутніх об’єднаних територіальних громад. Такий підхід відповідає також міжнародним практикам формування адміністративно-територіального устрою, оскільки міста є центрами економіки, інновацій, культури тощо. Проте, на жаль, такий перспективний план не був схвалений Одеською обласною радою.

У 2016 році на Одещині, як і по всі території України, розпочалася тенденція «облоги» міст або великих райцентрів шляхом створення навколо них об’єднаних громад. Таким чином, на теперішній час такі міста як Білгород Дністровський, Подільськ, Теплодар опинилися в оточені новостворених ОТГ.

Проте після ухвалення парламентом закону, який дозволяє територіальним громадам добровільно приєднуватися до міст обласного значення, ситуація може змінитися.

На фоні поширення міфів про формування міських об’єднаних територіальних громад, до складу яких входять сільські ради, маємо показати переваги. Наприклад, більшість мешканців сіл працює у місті, відповідно податок з доходів залишає саме у міських бюджетах, і він витрачається на потреби міста, а не села. Якщо громада створюється навколо міста, таким чином її бюджет витрачається на всю територію громади. Крім цього, державна субвенція на підтримку інфраструктури розраховується винятково з розміру і кількості мешканців сільської території і має бути спрямована на сільську місцевість. Більшість жителів приміських сіл надають перевагу тому, щоб діти вчилися у міських школах, за медичною допомогою також звертаються здебільшого до міських лікарень. Проте навіщо орендувати житло у місті, якщо у передмісті воно своє. Адміністративні послуги теж отримують у міських центрах. Тож місто буде зацікавлено розвивати транспортну мережу для покращання сполучення з прилеглих територій.

Переваги отримує також місто, оскільки об’єднання з селами активізує процес міського розвитку, відкриє можливості для збалансування інтересів міст як центрів зростання та сільських територій навколо цих міст, котрі зацікавлені у поліпшенні якості життя своїх жителів. Крім того, місто отримує новий поштовх для розвитку через розширення території, при цьому одночасно створюючи у селах якісну інфраструктуру, сприяючи інвестиціям у сільську інфраструктуру, суттєво підвищуючи якість послуг.

На думку окремих експертів , якщо  перенести комфорт у село, тоді люди туди почнуть приїжджати, а не тікати звідти. І  можливо працюватиме  така схема: живу в селі, працюю в місті.

Список переваг формування об’єднаних територіальних громад з міськими центрами можна продовжувати. Проте вирішувати це потрібно саме мешканцям, спонукаючи до обговорення місцеву владу. Вже у 2018 році в Одеській області при активній роботі зацікавлених сторін можуть бути створені Ізмаїльська, Чорноморська та Южненська міські ОТГ навколо міст обласного значення, проте це потребує активізації діалогу міських голів, в першу чергу, з місцевим населенням.

Директор Одеського ЦРМС, створеного  за підтримки

Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України Юлія Молодожен

Back To Top