16 липня Одеський регіональний офіс Програми "U-LEAD з Європою" провів "віртуальний" День відкритих дверей для…
Офіс реформ організував ознайомчий візит представників трьох районів до Великомихайлівської ОТГ
У рамках реалізації проекту «Об’єднання громад: через усвідомлення до створення», що здійснюється за підтримки Ради Європи, експерти Офісу реформ організували ознайомчий візит представників громад Арцизького, Іванівського та Роздільнянського районів до Великомихайлівської об’єднаної територіальної громади.
Під час візиту голова Великомихайлівської ОТГ Тетяна Жарська розповіла про роботу громади та відповіла на низку питань колег. Найбільше представників органів місцевого самоврядування цікавили питання процедури, яку необхідно пройти для створення ОТГ, а також переваги об’єднаної громади.

«Для нас головним аргументом було отримання додаткових коштів. Вперше ми можемо сміливо сказати: у нас є стільки коштів, кільки не було ніколи раніше. Лише інфраструктурної субвенції – понад 10 мільйонів, причому кошти вже надходять на наш рахунок. Плануємо вирішити чимало наших проблем за їх рахунок. Плюс додалися кошти за рахунок фінансової децентралізації. Але мушу вам так сказати, колеги: для створення громади треба мати три чинники. Перше – віра, що щось можна змінити самотужки. Друге – бажання. Третє – лідер», – розповіла Т. Жарська.

Також представників районів цікавила організація роботи старост, причому на ці питання розповіли старости громади, які на практиці щоденно вирішують різноманітні питання у селах, а також функціонування сфери ЖКХ. Наразі в ОТГ створено комунальне підприємство, яке обслуговую всю громаду, а поточною роботою у кожному селі займається спеціально призначений спеціаліст:
«Ми подивилися, де, які проблеми, і ввели посади – де 0,25 ставки, де – 0,5, а де й ставку. Спеціаліст стежить за сплатою послуг та в разі аварійної ситуації повідомляє керівництво КП. Що стосується благоустрою, то у наших селах працюють безробітні, задіяні у громадських роботах – відповідно до нашої угоди з центром зайнятості», – розповіла голова громади.

Експерт Офісу реформ Оксана Гуненкова розповіла про хід реформи в Україні, а також про те, як буде розподілено функції установ соціального захисту між ОТГ та районом, які функції покладаються на старост та чому децентралізація наближає послуги до громадян.

«З вівторка, 21 червня, починаються консультації обласної робочої групи з представниками районів. Зауважте, що «білих плям» на карті Одещини вже не має бути, вся область має бути розділена на громади. У вас ще є час, аби порадитися, порахувати спроможність ваших майбутніх громад. Ви почули, як це робилося у Великомихайлівської громаді: зустрілися сільські голови і все прорахували. Підходьте до розрахунків тверезо й вдумливо, бо є змога зробити так конфігурації громад, які зручні вашим громадам», – відзначила експерт.


Під час візиту представники районів відвідали одну з найбільших шкіл громади – Новопетрівську, яка була відкрита декілька років тому, та ознайомилися з ходом робіт по будівництву дороги від села Новоселівка до села Никорицеве, яке триває за новітньою технологією:
«Ми робимо експеримент. Це – не асфальт, а різні грунти, які змішуються за певною технологією. Дають гарантію п’ять років, має витримати до 45 тонн навантаження. Роботи проводить наше підприємство, нам зробили знижку як першопрохідцям. Приїздіть пізніше – подивимося, чи гарно вийде», – запросила Т. Жарська.

Після зустрічі представники громад у розмові зазначили, що активізують роботу на місцях з розрахування спроможності майбутніх громад:
«Я так розумію, «падіння імперіалізму» невідворотнє, треба думати, що і як, і з чим іти до людей», – напівжартома зазначив голова однієї із сільських рад Арцизького району.



