16 липня Одеський регіональний офіс Програми "U-LEAD з Європою" провів "віртуальний" День відкритих дверей для…
Експерт Офісу реформ взяла участь у засіданні робочої групи з питань децентралізації в Арцизькому районі
В Арцизькій райдержадміністрації відбулося розширене засідання робочої групи з питань децентралізації під керівництвом голови РДА Сергія Парпуланського і голови Арцизького райради Юрія Карабаджака. У засіданні взяли участь міський та сільські голови, керівники структурних підрозділів райдержадміністрації та територіальна підрозділів центральних органів виконавчої влади, які представлені в районі.
Також у заході в рамках реалізації проекту «Об’єднання громад: через усвідомлення до створення» взяла участь експерт Офісу реформ з питань децентралізації в Одеській області Оксана Гуненкова, яка розповіла про поточні процеси децентралізації, вимоги, викладені в правових документах, і найближчі перспективи в цій сфері.
Відкриваючи засідання, Сергій Парпуланський повідомив, що в Україні активізуються процеси об’єднання територіальних громад і в найближчі терміни Одеська облдержадміністрація повинна розробити перспективний план, згідно з яким буде відбуватися об’єднання громад в області, в тому числі і в Арцизькому районі. У зв’язку цим на початку липня керівництво району запрошується на засідання обласної робочої групи, щоб з урахуванням можливостей, які даються Законом України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», представити позицію жителів району про можливі варіанти об’єднання. Голова адміністрації звернув увагу присутніх, що, якщо громади сьогодні не розроблять своїх пропозицій об’єднання, то вже в наступному році це за них може зробити держава, згідно з повноваженнями, визначеними Конституцією України.
Але в такому випадку, як зазначила Оксана Гуненкова, громади втратять не тільки можливість вибору власної конфігурації об’єднання, а й можливість отримання від держави так званих «підйомних» грошей, тобто інфраструктурної субвенції, яку можна буде спрямувати на ремонт доріг та інших важливих для розвитку громади об’єктів інфраструктури. Наприклад, в цьому році восьми створеним в області об’єднаним громадам було виділено 63,2 млн грн.
Крім цього, Оксана Гуненкова звернула увагу присутніх на те, що в процесах об’єднання не передбачено фізичного злиття або асиміляції сіл. Кожне село залишається унікальним, зі своїми звичаями, традиціями і культурою. Змінюються тільки підходи до організації місцевого самоврядування в цих селах, з отриманням додаткових можливостей, повноважень і ресурсів. А для того, щоб ознайомитися з практичними особливостями створення і функціонування об’єднаних громад, Офіс реформ організовує для сільських голів поїздку у Великомихайлівську селищну громаду, де вони зможуть отримати всю необхідну інформацію.
В ході обговорення було розглянуто кілька варіантів об’єднання. В одному з варіантів було запропоновано об’єднати всі сільські і міські ради в одну громаду. Але в цьому випадку не виконується вимога методики про доступність послуг в межах 20-25 км від обраного центру громади – м. Арциза. Це може стати причиною, з якої Кабінет Міністрів України може відхилити таку пропозицію і не затвердити її в перспективному плані.
Розглядався також варіант створення трьох об’єднаних громад, в тому числі з можливим приєднанням деяких громад Болградського та Тарутинського районів, що межують з Арцизьким. Зокрема, міський голова Володимир Міхов з урахуванням вимог затвердженої методики запропонував варіант приєднання до Арцизької громади восьми сільських рад, розташованих навколо міста, включаючи всю північну частину району. Так само він висловив свої побоювання з приводу проблем, які можуть виникнути при обслуговуванні комунальними службами міста віддалених сіл південної частини району.

А голови південних сільських рад не змогли визначитися, яке з їх сіл має більше переваг, щоб стати адміністративним центром створюваної об’єднаної громади. Голови ж Долинівської, Павлівської і Мирнопільскої сільрад сказали, що їх громади не хочуть міняти існуючий порядок місцевого самоврядування, відповідно, відмовляються і від додаткових можливостей, і від фінансових ресурсів, і готові до останнього тягнути і чекати, коли за них все вирішить держава.
Після жвавих обговорень ідея об’єднання всіх громад району в одну велику громаду знайшла більше підтримки серед присутніх, з головним аргументом – «так нікому не буде образливо».
Підсумовуючи засідання робочої групи, Сергій Парпуланський зазначив, що зараз в країні з’явився шанс зміцнити місцеве самоврядування, коли люди самі шукають і отримують можливості для розвитку своїх міст і сіл.

