16 липня Одеський регіональний офіс Програми "U-LEAD з Європою" провів "віртуальний" День відкритих дверей для…
“Ми ще подумаємо”: чи бути Троїцькій ОТГ на Любашівщині?
7 серпня Оксана Гуненкова і Євгенія Генова, радники Одеського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України, відвідали села Любашівського району, які отримали пропозиції від Троїцької сільської ради про утворення об’єднаної громади з центром у Троїцькому, – Новокарбівку і Малу Василівку.
Зазначимо, що обидві сільські ради – і Новокарбівська, і Маловасилівська – надали відмову Троїцькому, мотивуючи це тим, що вони «поки що не готові» до об’єднання. Під час зустрічі з депутатами, бізнесменами, мешканцями села Новокарбівка з’ясувалося, що у селян чимало острахів з приводу того, як будуть розподілятися бюджетні кошти всередині громади після об’єднання та чи не спрямовуватиме адміністративний центр ОТГ їх левову частку на свої потреби.
«У нас суттєво зросли зараз бюджетні надходження, чимало проблем у селі вирішено і продовжує вирішуватися. Ремонтуємо дороги, робимо освітлення, встановили камери відеоспостереження, допомагаємо школі, зробили безперебійне водопостачання. А які гарантії, що центр про нас не забуде? Ми взагалі роздумуємо, чи не приєднатися нам до Любашівської ОТГ. Бо там уже є розвинена інфраструктура, менше треба робити з нуля. Але ще є час подумати», – розповіла сільський голова Надія Мушинська.
Ще один аргумент, через який Новокарбівська сільрада вирішила почекати з об’єднанням, – відмова Маловасилівської сільради.
«Ми не розуміємо, чому від об’єднання відмовилися найближчі сусіди Троїцького – Мала Василівка. Вони там взагалі поруч. То в чому проблема? Може, нам щось не договорюють? Нехай спочатку Мала Василівка дасть згоду, а ми потім теж долучимося», – лунали й такі пропозиції.
У свою чергу, під час зустрічі з активом села Мала Василівка радники Одеського ЦРМС дізналися позицію цієї громади. За словами сільського голови Олександра Стадника, очолювана ним рада також поки що вирішила почекати і не надавати згоду на об’єднання громад. Головний аргумент – недостатня активність мешканців під час громадських обговорень з цього питання і нерозуміння ними реформи місцевого самоврядування.
«Острахи людей, їх сумніви і роздуми – це природня реакція на зміни, на щось нове. Але вже є приклади успіхів тих громад, які об’єдналися три роки тому. Децентралізації четвертий рік, тож уже можна і переконатися в її результативності і дізнатися все у своїх сусідів, подивитися, як живуть ОТГ Одеської області, наприклад. Однак мушу зауважити, що без Новокарбівської сільської ради спроможність Троїцької ОТГ у складі Троїцької, Маловасилівської і Покровської сільрад (Покровська сільрада раніше надала згоду про об’єднання) опиняється під питанням. Чисельність населення громади у такому складі становитиме не більше 4500 мешканців, тобто навіть менше п’яти тисяч. Новокарбівська сільрада – це понад 900 мешканців, тож від цієї громади зараз чимало залежить. Варто подумати над тим, аби зробити оптимальну конфігурацію майбутньої ОТГ, аби вона була економічно спроможною. Водночас звертаю вашу увагу, що у раз об’єднання Троїцької громади ще три роки тому лише інфраструктурної субвенції ви б уже отримали близько 14 млн грн. А це – втрачені можливості. Чи потрібне ще очікування, чи вже час домовлятися гуртом, укладати спільно правила розподілу бюджетних коштів, проводити відкриті обговорення вашого подальшого спільного життя в громаді, аби все було на засадах прозорості і справедливості, і створювати ОТГ вже в цьому році?» – пояснила під час зустрічей радник Одеського ЦРМС Оксана Гуненкова.








