16 липня Одеський регіональний офіс Програми "U-LEAD з Європою" провів "віртуальний" День відкритих дверей для…
Новостворена Березівська ОТГ розпочинає роботу над стратегією
У місті Березівці, що є центром створеної нещодавно об’єднаної територіальної громади, 12 грудня відбувся семінар «Стратегічне планування місцевого розвитку». Захід організовано за ініціативи Одеського ЦРМС, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України.
У семінарі, присвяченому питанням розробки стратегічного плану розвитку громади, взяли участь депутати ОТГ та районної ради, бізнесмени, міська та сільська інтелігенція, громадські активісти.
Як розповів радник з регіонального розвитку Одеського ЦРМС Віктор Бондарук, над розробкою стратегічного плану Березівська ОТГ працюватиме близько півроку. Саме стільки часу потрібно для того, аби напрацювати головні напрямки реалізації ідей, які є в громадах, – про це свідчить досвід трьох ОТГ, де цього року велася активна робота над стратегіями за підтримки Одеського Центру розвитку місцевого самоврядування. І якщо в Тузлівській, Коноплянській і Великомихайлівській громадах розробка стратегій вийшла на фінішну пряму, то для Березівської ОТГ все лише розпочинається.
«Наявність стратегічного плану розвитку є обов’язковою, якщо громада хоче розвиватися цілеспрямовано. В пріоритетах розвитку мають бути економічні показники. Громада успішна, коли в ній працюють успішні компанії, а щоб вони були конкурентоспроможними, громада має їм у цьому сприяти. Що успішніша компанія, то більше ви зберете податків і тим більше робочих місць, кращий рівень життя, а, значить, дорожче житло у вашій громаді, – і знову більше податків, і так по спіралі. Крім того, звертаю вашу увагу, що стратегічний план має бути узгодженим з громадою. Якщо частина громади проти якихось питань, бажано сконцентруватися на тих, які не є конфліктними і працювати в конструктивному напрямку. Таким чином, стратегічне планування має три основні функції: це інформація для громади, це постійні консультації з активістами і, зрештою, це партнерство з місцевою елітою, тобто тими, хто активно бере участь у діяльності громади», – розповів Віктор Бондарук.
У свою чергу, голова ОТГ Валерій Григораш зауважив, що, на його думку, варто розробити стратегію на сім років, аби розуміти, в якому напрямку рухатися та на що акумулювати кошти:
«Треба одночасно створювати умови для прозорої роботи бізнесу та займатися економією наших ресурсів, витрачати кошти з розумом, заощаджувати та направляти їх на розвиток. А для того, що розуміти, у якому напрямку розвиватися, потрібен не короткочасний план термінових дій, а більш далекоглядні стратегія», – впевнений міський голова.
Водночас деякі з учасників висловили думку про те, що робити довгочасну стратегію нема потреби:
Давайте робити до 2020 року, бо потім будуть вибори, може, зміниться президент, і тоді стратегія потрібна буде інша», – пролунала пропозиція із зали.
У відповідь радник Одеського ЦРМС В. Бондарук зазначив, що стратегія громади не може залежати від виборів:
«Зрозумійте, що стратегія громади – це не політичний документ, а економічний. Звісно, щось можна коригувати, але не радикально. Якщо ми, наприклад, визначимо, що головним напрямком роботи вашої ОТГ є сільське господарство та переробна промисловість, то після президентських виборів навряд чи ви визначите своїм пріоритетом хімічну промисловість, якої тут нема й не було. Планувати економічний розвиток в залежності від виборів це, щонайменше, небезпечно. Політика має лишатися політикам, а на місцях має бути економіка і розрахунок наперед, інакше, якщо що п’ять років чи частіше міняти вектор економічного розвитку, то ніякого розвитку зрештою не буде взагалі, а лише хаотичний рух в різні сторони», – наголосив фахівець.
Також під час семінару з лекцією про систему енергоменеджменту як інструмент підвищення енергоефективності в ОТГ виступив експерт з енергоменеджменту GIZ Валерій Желязко.
На завершення учасники зустрічі вирішили створити робочу групу з розробки стратегії громади та розпочати працювати над збором необхідної інформації.
Зазначимо, що в Одеській області вже працюють 23 ОТГ, які пройшли перші вибори. У Березівській міській ОТГ вибори відбулися 29 жовтня.







