skip to Main Content

П’ять міфів про децентралізацію, які спростувала Біляївська об’єднана громада

Багато людей до цього часу мають сумніви, чи дійсно реформа з децентралізації влади може сприяти рівномірному та успішному розвитку територій України. Чи дійсно вона здатна змінити на краще життя людей в цих громадах? Існує багато міфів та побоювань у тих, хто лише планує рушити цим шляхом. 

Біляївка.Сity спростували п’ять найпоширеніших міфів щодо об’єднання громад та продемонструвати, як все відбувається насправді на прикладі Біляївської міської об’єднаної громади. Ми знайшли місця, які змінилися, та людей, чиє життя змінила реформа з децентралізації влади.

Міф №1 – існуючий адміністративно-територіальний устрій є ідеальним та не потребує змін

Людей, які в це вірять хочеться попросити показати хоча б один район чи населений пункт в Україні, який відповідає європейським стандартам якості життя. З рівними дорогами у всьому населеному пункті, сучасними закладами освіти, культури, smart-вуличним освітленням, модерновими громадськими просторами, громадським транспортом, який пристосований для міських перевезень тощо. На жаль, поки що жоден з населених пунктів, наприклад, Біляївського району не може таким похвалитися.

Для порівняння бюджет Майорівської сільської ради на момент об’єднання з Біляївкою складав близько 600 тис. грн. Цього ледве вистачало на утримання сільської ради, а за два роки в інфраструктуру сіл було вкладено майже млн. грн. Як кажуть, відчуйте різницю.

Цю суму можна показати візуально на об’єктах, які змінилися за останні кілька років. Ось, приміром, Майорівський будинок культури. На його реконструкцію витрачено 1 млн 494 тис. грн.

 До об’єднання з Біляївкою ми пережили холодне приміщення, балетки до підлоги примерзали. Підлога була з дірками, а стеля шматками відпадала. – згадує Альона Нечитайлохореограф Майорівського Будинку культури. – До дерев’яної вбиральні у дворі вихованці танцювального гуртка (а це діти від 3-4 років) добиралися по снігу під шкальним вітром. Ми любили Новий рік, але постійно після нього хворіли всім колективом. Спочатку було всього 10 дітей. Тепер їх 40. Буде більше, бо разом з Будинком культури змінилося наше життя в ньому.

Міф №2 – села, які об’єднуються з містами, втратять статус та самобутність

У 2015 році Біляївка – на той момент центр Біляївського району, згодом місто обласного підпорядкування – об’єдналося з двома селами Майорівської сільської ради. Громади сіл Майори та Повстанське зберегли всі переваги, які їм дає статус жителів сільської місцевості. Старостам замовили печатки, тому вони можуть здійснювати, як раніше, всі нотаріальні дії. Людям не потрібно їздити до Біляївки.

Більше того, розробляючи Інвестиційний паспорт громади, Біляївська міська рада передбачила, що кожна з територій громади має розвиватися відповідно до історичних традицій. У Майорах пропонуються об’єкти під розвиток сільського господарства, агропереробку, розглядаються можливості створення кооперативів з молочарства. У Повстанському планують розміщувати промислові об’єкти, як це було раніше.

 Жителі Майорів та Повстанського говорять про те, що зараз вони навпаки відчувають більше гордості за свої села, ніж раніше. І навіть пишуть про це пісні.

Міф №3 – громади сіл не зможуть брати участь у прийнятті важливих рішень

Раніше до об’єднання в одному з населених пунктів громади – селищі Повстанському не було старости. Однак після об’єднання було вирішено, що кожному з сіл потрібен свій керівник, який на місці матиме змогу швидко відреагувати на всі проблеми села та сельчан.

Обидва старости – Олександр Новак (село Майори) та Володимир Осадчий (селище Повстанське) є членами виконавчого комітету міської ради, беруть участь в засіданнях робочих груп, організаційних комітетів, приймають гостей з інших регіонів, які часто приїжджають до Біляївки за досвідом. Жодне рішення не приймається без участі старост та без врахування їх позиції. Разом з представниками сільських громад була розроблена Стратегія розвитку об’єднаної громади до 2020 року, розробляється Економічна стратегія та Стратегія молодіжної політики.

– Найголовнішим досягненням нашої об’єднаної громади, я вважаю, є робота в одній команді. – говорить Олександр Новак, староста села Майори. – У нас немає місця “сусідським війнам”. Люди на них витрачають дорогоцінний час. Ми разом визначили пріоритети для інвестицій – діти, безпека, забезпечення базових потреб громад – і разом працюємо над їх вирішенням.

Розробка всіх важливих документів, розгляд бюджетних питань відбувається колегіально

 

Наприклад, у минулому році зі спільного бюджету громади витратили  1 млн. 380 грн. для реконструкції насосної станції, яка постачає воду на Майори та Повстанське. Завдяки заходам з модернізації та енергозбереження вдалося забезпечити села цілодобовим водопостачанням та навіть зменшити тариф до рівня Біляївки.

Для всіх трьох населених пунктів актуальним є питання доріг. Тому першу субвенцію з державного бюджету для об’єднаних громад витратили на придбання комунальної техніки – і частину дорожніх робіт у 2017 році виконували вже своїми силами – грейдерування, частково ямковий ремонт тощо.

Такими була частина доріг в селах (фото 2015 року). Перший крок до їх нормального утримання зроблено – громада закупила техніку та частину робіт може виконувати власними руками

 

За рахунок цьогорічної субвенції – купили сучасний низькопідлоговий автобус, який пристосований для перевезення людей з інвалідністю, а також купують нову асенізаторну машину.

Це четвертий автобус у парку комунального підприємства, але перший такого оснащення. Галина Халимоник

– Навпаки, з об’єднанням ми отримали кадровий та професійний ресурс, про який раніше не могло йти мови, – говорить староста села Повстанське Володимир Осадчий, – У селах з’явилися двірники, озеленювачі. Юристи міської ради допомогають людям навести лад в документах на житло (деякі мали на руках тільки ордери на вселення в квартиру), наводять лад в договорах оренди та сплаті за землю, приводять у відповідність до законів документацію. За два роки зроблено дуже багато роботи в цьому напрямку.

 

Міф №4 – зі створенням об’єднаних громад в селах зачинять медичні пункти, школи та дитсадки

У Майорах та Повстанському за два роки зробили чималі капіталовкладення саме в ці об’єкти. Відремонтували два фельдшерсько-акушерських пункти, Будинок культури в Майорах та почали обігрівати Будинок культури в Повстанському (він майже двадцять років без тепла), відремонтували шкільне подвір’я Майорівської школи, встановили декілька нових дитячих майданчиків та  започаткували централізований збір сміття.

Один з відремонтованих ФАПів та дитячий майданчик у селі Повстанському (на фото лише частина обладнання майданчика)

 

Втім, сьогодні є проблема з відсутністю дитячого садочка. Тому громаді Майорів – спочатку на батьківських зборах, потім на зборах колективу, а після на зборах громади села запропонували розглянути варіант змінити статус школи із загальноосвітньої І-ІІІ ступенів на  комплекс з дитсадком та школою з дев’ятирічним навчанням.

Діти села (минулорічний випуск складав всього лише шість учнів) отримають доступ в старших класах до більш якісної підготовки до зовнішнього незалежного тестування, а село отримає дитсадок та збереже освітній заклад. Але остаточне рішення – за громадою села.

Так виглядає сільська школа сьогодні, у 2016 та 2017 роках вона, як і завжди, набрала першокласників.

Самі сельчани кажуть, що зараз навпаки більше стало можливостей для розвитку та культурно-спортивного дозвілля.

Тренер футбольної команди села Майори Олег Підлетейчук зі своїми вихованцями (чоловік праворуч)

 

–  У нас в селі тепер можна займатися спортом, – каже тренер футбольної команди на громадських засадах Олег Підлетейчук, – З часу створення ОТГ у нас немає організаційних проблем: оплатити добові, допомогти з переїздами, оплатити роботу суддів. Привели в порядок стадіон. Це дає надію, що всі інші питання також будуть вирішені. З’являться душ та роздягальня не гірші, ніж у Біляївці.

Тренер з рукопашного бою Максим Стрижевський (у центрі) разом з вихованцями – командою з рукопашного бою “Сокіл”

 

– У нас в Повстанському працює гурток самооборони для дітей з сіл. Він безкоштовний, – розповідає тренер, поліцейський за професією Максим Стрижевський, – Зі свого боку міська рада Біляївки подбала про те, щоб діти займались у комфортних умовах, придбала для тренувань декілька комплектів спортивних матів, забезпечує доставку дітей для участі в усіх концертах та конкурсах.

Збірна команда акторів-аматорів з Майорів та Повстанського “Люкс” – учасники шоу “Comedy-woman. Біляївка”

– Коли нам запропонували взяти участь в змаганні “Comedy-woman” до Дня міста Біляївка – ми не вагалися. – говорить жителька села Повстанське, бухгалтер за професією та акторка-аматор Наталія Зубар, – І хоча переможців не визначали – приз глядацьких симпатій отримала наша команда “Люкс”. Ми хотіли показати, що хоча зовні наш будинок культури у Повстанському – старенький, непримітний, але серце в нього ого-го! Ми чекаємо на ремонт не гірший, ніж у Майорах.

Міф №5 – більш заможні міста змушені будуть всі кошти віддавати на розвиток сіл, які багато років занепадали

Тут варто говорити мовою цифр. Біляївська громада не живе в портовому місті та не має виходу до моря, у неї не має залізної дороги, бюджетоутворюючих підприємств, але для порівняння – у 2015 році бюджет громади до об’єднання складав 23 млн. грн., а у 2016 – 102 млн. грн. У Біляївці власні доходи на душу населення у 2016 році склали 1956 гривень, тоді як до об’єднання було лише 796 гривень.

У 2016 та 2017 роках громада сплачує реверсну дотацію до державного бюджету та є фінансово спроможною громадою. Входить у ТОП-20 кращих з точки зору фінансової спроможності громад України.

Вона утримує чотири загальноосвітні школи, три дитячі садки та одну міську спортивну школу. Направляє субвенцію до районного бюджету на часткове утримання музичної школи та Будинку творчості, оплачує роботу працівників територіального центру соціальних послуг, які опікуються літніми одинокими людьми громади.

Біляївська громада створює умови для того, щоб у нас було комфортно народжувати та ростити дітей. Один з пунктів програми – будівництво дитячих майданчиків в різних мікрорайонах.

У цьому році продовжує фінансувати дуже багато соціальних проектів – компенсує проїзд пільгових категорій громадян в міському транспорті, безкоштовно для родинних бюджетів харчує дітей 1-4 класів в школах та компенсує 60% харчування в дитячих садочках. Підтримує своїх земляків, які опинилися в скрутних життєвих ситуаціях та виділяє їм допомогу у вигляді грошей, дров для опалення тощо.

У 2016 році громада провела в половину більше культурних заходів, ніж у 2015. У 2017 їх кількість зросте. А це, на думку біляївців, є невід’ємною частиною згуртування суспільства.

З моменту, коли школи стали міськими (а це також одна з переваг децентралізації) в кожну з них вкладено дуже багато грошей. У школі №1 у минулому році відремонтували подвір’я, в цьому – внутрішні туалети. У школі №2 – будують новий корпус та актову залу. У школі №3 – утеплили фасад, замінили вікна, збудували внутрішній туалет та замовили проект добудови корпусу.

Громада продовжує енергомодернізацію вуличного освітлення, заміну газових котелень на альтернативні (в цьому році три заклади переведено на цей вид опалення). Продовжує займатися модернізацією системи водогонів, будує дороги, а від минулого року почала будувати тротуари. Частину вулиць міста (роботу виконували спільно з жителями) підключили до центральної каналізації. Бо має сучасну систему очистки стоків. Прораховує будівництво невеликого сміттєпереробного заводу, оскільки має оформлений за всіма вимога полігон твердих побутових відходів.

Багато уваги приділяється спілкуванню з місцевими підприємцями щодо унормування фасадів, прилеглих територій, а головне – сумлінній сплаті податків.

У міській раді регулярно відбуваються зустрічі з підприємцями щодо сумлінного ставлення до сплати податків та виконання своїх зобов’язань перед бюджетом. Відчуття, що гроші надходять в громаду, йдуть на розвиток населених пунктів – дисциплінує платників податків.

Через низку ухвалених програм громада надає підтримку відділенню МНС, громадській організації ветеранів, яка під своїми крилами зібрала людей різних соціальних груп, а також два жіночих клуби “Берегиня”, “Гармонія життя”. Підтримує місцевих учасників бойових дій, а також співпрацює з організацією воїнів АТО. Вони на громадських засадах слідкують за безпекою в місті, беруть участь у забезпеченні правопорядку під час масових заходів.

Учасники проведення АТО приймають участь в забезпеченні правопорядку та безпеки на території Біляївки та сіл громади

Міська рада ухвалила програму підтримки новостворених об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та за два роки посприяла створенню більше 20 об’єднань. На першому етапі за бюджетні кошти всім будинкам виготовили технічну документацію, на другому етапі з міського бюджету компенсують 50% витрат на утеплення будинків та модернізацію комунікацій.

За два роки міськрада створила фактично всі служби, які дали змогу наблизити адміністративні послуги до населення: службу державних реєстраторів, архітектурно-будівельного нагляду та інші.

Біляївський міський голова Михайло Бухтіяров отримав акт прийому-передачі містобудівних повноважень в рамках децентралізації системи держархбудконтролю. Вітання – від Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадія Зубка

І це далеко не повний перелік того, на що здатна громада, яка отримала повноваження та фінансові ресурси самостійно вирішувати свої проблеми.

Чи можна говорити, що реформа з децентралізації влади стала і для Біляївки точкою росту, запитали Біляївка.City у Біляївського міського голови Михайла Бухтіярова.

– Я скажу, що ця реформа дала інструменти вирішувати ті питання, на які раніше ми не мали жодного впливу, – сказав міський голова Біляївки Михайло Бухтіяров. – Є рішення, на які ми чекаємо, наприклад, на право об’єднаним громадам розпоряджатися землями за межами населеного пункту. Втім сьогодні маємо дуже багато переваг, які вже відчувають жителі нашої Біляївської громади. Наш рецепт успіху простий – любити своє місто, своє село та якісно, професійно, з повною віддачою виконувати свою роботу. Бо ми робимо її для себе, своїх сусідів, земляків, родин, дітей та онуків.

Жителі біляївської громади запевняють, що коли прийде час відповідати на запитання “А що вам принесла реформа з децентралізації?” вони покажуть чудове невеличке містечко з гарними дорогами, рівними тротуарами, smart вуличним освітленням, сучасними закладами культури, освіти, медицини. Місто, в якому хочеться жити. Місто, з якого не хочеться їхати. Місто, в яке захочеться повертатися.

Біляївка.Сity

Back To Top