16 липня Одеський регіональний офіс Програми "U-LEAD з Європою" провів "віртуальний" День відкритих дверей для…
Представники громад Одещини обговорили питання нагляду за діяльністю органів місцевого самоврядування з міжнародною консультанткою
Особливості організації місцевого самоврядування в Україні та Німеччині стали предметом обговорення під час зустрічі за участю міжнародної консультантки, державного секретаря Міністерства внутрішніх справ землі Шлезвіг-Гольштейн у відставці Мануели Зьоллер-Вінклер 4 липня в Одесі. У заході взяли участь директорка і радники Одеського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України, представники Програми «U-LEAD з Європою», очільники і співробітники об’єднаних громад Одещини.
М. Зьоллер-Вінклер розповіла про організацію місцевого самоврядування в Німеччині, структуру і розподіл повноважень між органами місцевого самоврядування та про службу в ОМС.
Під час панельних дискусій учасники зустрічі обговорили питання про нагляд за діяльністю місцевого самоврядування та його доцільність, відкликання депутатів і голів громад радами та виборцями, регулювання роботи контролюючих органів та корупційних ризиків.
Як зазначив голова Біляївської ОТГ Михайло Бухтіяров, певний контроль щодо рішень органів місцевого самоврядування повинен бути, оскільки далеко не завжди місцева влада ухвалює рішення, які не містять ризиків розходження із положеннями законодавства:
“Як кажуть у народі, на те і щука, щоб карась не дрімав. Я вважаю, що на сьогодні назріла необхідність у префектах, і підтримую ту ідею, яка пропонується. Контроль за виконанням рішень вищих органів влади має бути, і це має бути фахова людина, яка добре орієнтується у законодавстві”.
Зараз в Україні функціонують приблизно 40 державних органів, які мають повноваження певного контролю над ОМС, з них близько 30 стосуються перевірок делегованих повноважень, – розповів правовий експерт Програми «U-LEAD з Європою» Максим Бризіцький.
Учасники зустрічі зауважили, що така кількість структур, які мають повноваження перевіряти органи місцевої влади, не є доречною:
“Я згодна, що контроль має бути, зокрема у фінансовій сфері, але органи, які мають повноваження перевіряти, не повинні бути в такій кількості”, – висловила свою думку Великомихайлівський селищний голова Тетяна Жарська.
З нею погодилася Мануела Зьоллер-Вінклер, зауваживши, що контролюючі орган мають допомагати, а не карати ОМС, адже у всіх повинна бути спільна мета – ефективність діяльності органів місцевої влади.
“Звісно, професійна кадрова підготовка на місцях не завжди на високому рівні, а тому не завжди всі рішення можуть бути повністю такими, що відповідають чинному законодавству. Не завжди в сільських і селищних радах є юрист, який міг би коригувати проекти рішень, які подаються раді. В радах теж засідають не лише професіонали, не завжди серед депутатів є юристи і не завжди люди з вищою освітою, тож вони приймають рішення з огляду на те, як їм пояснять проекти рішень. Документи мають готуватися професійно, але якщо так не стається, то префекти чи інший відповідний орган мають перевірити будь-які рішення в усіх сферах на їх відповідність законодавству. Такий контроль потрібен обов’язково”, – впевнена Тетяна Жарська.
Водночас присутні зауважили, що створювати окремий реєстр всіх рішень місцевих рад – недоцільно, оскільки органи місцевого самоврядування зобов’язані оприлюднювати всі проекти рішень та ухвалені рішення на своїх офіційних сайтах.
Коноплянський сільський голова Олександр Волошин зазначив, що префект має бути неполітичною фігурою:
“Це повинна бути людина фахова, але без політичних амбіцій. Ми не відмовляємося від контролю, але ми за чесний контроль. Адже є певні ризики, що новий контролюючий орган може перетворитися на корупційну складову, а цього допустити не можна”.
З ним погодилася міжнародна консультантка, зазначивши, що стримуючим фактором у такому разі повинне виступити громадянське суспільство і прозорість роботи влади:
“Я думаю, що вирішальний пункт – це прозорість. Якщо є ініціатива зі сторони громадян, вони самі цікавляться життям громади і держави. Дуже важко справитися з корупцією, коли рішення приймаються за закритими дверима. Якщо орган влади відкритий, його робота проводиться прозоро, якщо громадяни мають право і знають, що спитати, що відбувається і куди направляються кошти, дуже важко щось приховати. Дуже важливо створити правильну атмосферу в колективі, кожен член колективу не повинен толерувати корупцію, і це надважливе завдання для керівників”, – пояснила вона.











