16 липня Одеський регіональний офіс Програми "U-LEAD з Європою" провів "віртуальний" День відкритих дверей для…
В Арцизі обговорили децентралізацію та участь громадськості у реформуванні країни
У місті Арциз, що на півдні Одеської області, 22 листопада відбулася тренінг-лекція «Децентралізація – виклики, перспективи та актуальний розвиток», у якій на запрошення організаторів взяла участь радник з питань комунікації Одеського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України, Євгенія Генова.
Як зазначила співкоординатор проекту «Київський діалог» в Одесі Мері Нацваладзе, такі діалоги-зустрічі на різноманітні теми, що важливі для українського суспільства і викликають жвавий інтерес у людей, проводяться з метою підвищення обізнаності громадян як щодо реформ, які проводяться в Україні, так і щодо участі активних членів місцевих громад у перетвореннях.
На важливості відкритого спілкування про всі актуальні, а подекуди й болючі теми, наголосив Євген Попов, керівник Південноукраїнського представництва міжнародного фонду «Відродження». За його словами, реформа децентралізації, яка триває в державі вже три роки, все ще викликає у громадян більше питань, ніж відповідей, хоча зацікавленість людей до її реалізації все більше зростає.
Під час виступу на тему: «Три роки реформи децентралізації: перші підсумки в Україні та Одеській області», – радник Одеського ЦРМС Євгенія Генова розповіла про концепцію реформи, успішні практики країн Європи, про практичне втілення в Україні, а також про досягнення об’єднаних територіальних громад в Одеській області.
«Філософія цієї реформи полягає, зокрема, і в тому, що громади отримують повноваження, аби мати змогу самотужки ухвалювати рішення з усіх важливих напрямків, не озираючись на «високі кабінети». Але, з іншого боку, свобода накладає відповідальність за свої вчинки, і це теж треба розуміти. І що активнішу участь у цьому процесі передачі повноважень і відповідальності від центру на місця братимете ви – мешканці міст і сіл – то краще. Наразі в Одеській області за новими правилами живуть 23 об’єднані громади, і про їх успіхи та напрацювання важливо знати ще й тому, що це – живі приклади господарювання ваших сусідів, тих, до кого можна у будь-який момент зателефонувати або приїхати, проконсультуватися, обмінятися досвідом. Звісно, що всі від початку можуть бути досвідченими фахівцями, тим більше, що діяльність ОТГ передбачає нові підходи і у формуванні фінансової політики, і у проектній діяльності, і у розробці стратегій розвитку, і в освіті, і в медицині. Але Одеський Центр розвитку місцевого самоврядування постійно в режимі онлайн та офлайн надає підтримку всім охочим підвищити рівень своїх знань у сфері місцевого розвитку, тож звертайтеся», – зазначила вона.
Крім того, про взаємодію між ЗМІ та новими об’єднаними громадами та важливість висвітлення місцевих подій розповів керівник Інститут політичної Інформації, головний редактор сайту Informer.od.ua Павло Колотвин.
Після виступів у навчальному просторі Арцизької районної бібліотеки відбулася дискусія з учасниками заходу, під час якої мешканці поставили питання про переваги і ризики реалізації реформи децентралізації, про те, як активні мешканці можуть брати участь у її реалізації та контролювати діяльність місцевої влади:
«Важливо, що ми не перебуваємо сам на сам зі своїми місцевими проблемами, і такі заходи дозволяють нам розширити горизонт своїх знань і донести інформацію нашим односельцям. Сьогодні тут зібралися представники освіти, культури, місцевих ЗМІ, – міська інтелігенція, яка намагається щось змінювати у нашому місті і залучати до цих змін якомога більше громадян. Тому нам важливо дізнаватися як можна більше про реформи в державі та не стояти осторонь цих процесів. Звісно, що мене дуже хвилюють питання розвитку бібліотечної системи в Україні та зокрема в нашому місті і районі. Ми стараємося сприяти залученню молоді, діячів культури, освіти, аби бібліотеки не ставали «пережитком» минулих часів. Наприклад, у нас можна також влаштувати дискусійно-навчальний клуб, присвячений реалізації реформ, в тому числі і реформи децентралізації. Це точно користувалося б попитом», – зазначила директор Арцизької центральної бібліотечної системи Галина Гуцан.


