16 липня Одеський регіональний офіс Програми "U-LEAD з Європою" провів "віртуальний" День відкритих дверей для…
Зради і перемоги: одеським журналістам розповіли про підсумки роботи ОТГ та перспективи децентралізації у 2019 році
В Одеському Центрі розвитку місцевого самоврядування, створеному за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України, 19 березня відбулося прес-кафе «Зрада чи перемога: децентралізація у 2019 році та підсумки діяльності ОТГ області у 2018 році».
Директор Центру Юлія Молодожен та радники Олеся Голинська і Євгенія Генова розповіли про результати роботи об’єднаних громад області у минулому році та презентували буклет “Об’єднані громади Одещини: підсумки роботи за 2018 рік“, підготовлений Одеським ЦРМС.
“В Україні децентралізація стала незворотною реформою, адже динаміка об’єднання громад є позитивною, і кількість ОТГ вже перевищила половину від планованої”, – зазначила Ю. Молодожен.
Динаміка створення ОТГ в Україні
За словами директора Одеського ЦРМС, люди пересвідчились у перевагах реформи самоврядування, про що свідчать дані соціологічних досліджень, згідно з якими 63 відсотки громадян позитивно сприймають реформу:
Так, в об’єднаних територіальних громадах Одещини функціонують 11 опорних шкіл з 21 філією, в яких навчаються 5834 учня. З метою впровадження концепції Нової української школи, забезпечення реалізації нового державного стандарту початкової освіти, створення нового освітнього простору для підготовки закладів освіти об’єднаних територіальних громад області закупили дидактичне обладнання, шкільні меблі, комп’ютерні та мультимедійні засоби навчання, облаштували робочі місця вчителів за рахунок коштів освітньої субвенції на суму 10 млн 447,67 тис. грн та за кошти співфінансування з місцевих бюджетів – 5 млн 872,61 тис. грн. Протягом 2018 року для 7 шкіл, що здійснюють освітню діяльність в об’єднаних територіальних громадах, придбано шкільні автобуси на суму 11 млн 849, 5 тис. грн.
За рахунок коштів інфраструктурної субвенції в сумі 95,4 млн грн було реалізовано 134 проекти. Найбільшу
кількість проектів у 2018 році реалізували Куяльницька сільська ОТГ – 40 проектів і Знам’янська сільська ОТГ – 19 проектів.
“Громади поступово вчаться вишукувати джерела бюджетних поповнень. Зокрема, інвентаризують земельні ділянки і замовляють проведення експертиз для визначення їх нормативної грошової оцінки, запроваджують у сільрадах посади інспекторів з питань праці для легалізації прихованих працівників, ведуть перемовини з фермерами для укладання договорів оренди землі з селянами-пайщиками тощо”, – пояснила директор Одеського ЦРМС.
Водночас “зрадою” було названо відсутність Перспективного плану формування територій громад Одеської області, проект якого не затверджений Одеською обласною радою:
Також зраджують інтереси виборців парламентарії, які не спромоглися ухвалити всі законопроекти, необхідні для подальшої реалізації реформ:
Радник Одеського ЦРМС з питань управління місцевими фінансами Олеся Голинська наголосила, що за результатами діяльності в 2018 році три об’єднані тергромади Одещини увійшли до двадцятки кращих в Україні за бюджетними показниками: Авангардівська ОТГ (друге місце в Україні серед ОТГ з чисельністю населення від 10 до 15 тисяч), Шабівська ОТГ – 14 місце, Біляївська – 16 місце. Середній показник доходів на жителя ОТГ Одещини становить 4 тисяч 200 гривень, а в Авангадівській ОТГ цей показник сягнув понад 15 тисяч.















