Група експертів Офісу підтримки реформ підготувала інформаційно-аналітичний дашборд та візуалізувала основні показники виконання бюджетів територіальних…
В Одесі підводять підсумки децентралізації за 2016-2017 роки
В Одесі 6 лютого розпочався семінар «Підведення підсумків децентралізації в Одеській області за 2016-2017 роки», який організував Одеський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України, спільно з Одеською облдержадміністрацією. У семінарі взяли участь представники об’єднаних територіальних громад, а також обласних органів влади, управлінь та організацій.
Під час заходу було презентовано результати реалізації реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади у 2016-2017 роках в Одеській області.
«Сьогодні ми підводимо підсумки перших років роботи об’єднаних територіальних громад, які були створені на Одещині упродовж 2015-2016 років. Ці роки були непростими, але тим більше у громад є приводів для того, аби розповісти про реальні результати й досягнення на місцях реформи, яку справедливо називають найуспішнішою», – зазначила під час відкриття заходу директор Одеського ЦРМС Юлія Молодожен.
У вітальному слові заступник голови Одеської облдержадміністрації Світлана Шаталова висловила слова подяки представникам ОТГ та закликала до активної співпраці:
«Пам’ятаймо, що децентралізація – це не лише повноваження, а й величезна відповідальність, тож ми завжди підтримуватимемо вас на цьому шляху», – зазначила вона.
Привітали представників ОТГ з успіхами також перший заступник голови Одеської обласної ради Олег Радковський та голова регіонального відділення Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад Сергій Хрустовський.
Результати реформи в Україні у своєму виступі висвітлила Лілія Попова, начальник відділу Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. За її інформацією, наразі в Україні створено 705 об’єднаних громад, з них 665 ОТГ перейшли на прямі міжбюджетні відносини, а 40 очікують на призначення перших виборів ЦВК. Лідерами місцевого самоврядування є Житомирська, Хмельницька, Чернігівська, Дніпропетровська, Волинська, Запорізька і Тернопільська області. Одеська область посідає наразі 10 місце в країні за рейтингом об’єднання громад. Разом з тим Одещина перебуває в лідерах за кількістю опорних шкіл – та Центрів надання адміністративних послуг, створених за рахунок Державного фонду регіонального розвитку та субвенції ОТГ.
Лілія Попова наголосила на злагодженій роботі Балтської, Біляївської, Великомихайлівської, Маразліївської і Красносільської ОТГ та зазначила, що впродовж 2015-2017 років об’єднаними громадами України реалізовано 4 898 проектів. А 2018 рік має стати найпотужнішим у процесі об’єднання громад:
«Пріоритетні цілі на поточний рік – це подальше формування спроможних ОТГ та посилення їх діяльності через законодавство та продовження підвищення якості надання послуг через створення ЦНАПів, нових освітніх просторів, центрів безпеки та розвиток сільської медицини. Хочу націлити вас на продуктивну співпрацю, яка формує комфортний життєвий простір», – сказала Л. Попова.
Про пріоритети та завдання реформи на 2018 рік розповів Юрій Ганущак, експерт Центрального офісу реформ, котрий окреслив перспективи прийняття 17 законопроектів, що мають першочергове значення для подальшого поступу децентралізації, зазначивши, що їх сподіваються ухвалити до липня поточного року.
Зазначимо, що процес створення об’єднаних територіальних громад на Одещині розпочався у 2015 році. Перші вибори відбулися восени 2015 року у 8 об’єднаних громадах, які утворилися внаслідок об’єднання 40 місцевих рад (98 населених пунктів). 2016 рік був менш активним у створенні громад і спонукав до виходу на вибори трьох ОТГ. У 2017 році процес об’єднання набув обертів і вивів на вибори 14 громад.
Так, станом на 1 січня 2018 року в області функціонують 25 об’єднаних громад, з них 4 – міські (утворені навколо міст); 6 – селищні; 15 – сільські. В радах, що реорганізувалися шляхом приєднання, запроваджені посади старост, кількість яких становить 40, та 2 – виконуючі обов’язки. При цьому з 25 громад 3 громади створилися шляхом об’єднання сільських рад суміжних районів.






